Jako trzyosobowy zespół uczniów naszej szkoły, bierzemy udział w konkursie ornitologicznym "Bezpieczna ptasia zima". W tym roku należało wykonać obserwacyjne prace badawcze na wybranym terenie. Zdecydowaliśmy, że będzie to najbliższa okolica, czyli osiedle Szumiłowo.
Naszym zadaniem było odszukanie na badanym obszarze miejsc, w których ptaki mogą się schronić przed wiatrem, zimnem i deszczem. Kolejno inwentaryzowaliśmy także ptasie stołówki, sztuczne np. karmniki i naturalne np. owoce i nasiona krzewów i drzew. Wyniki obserwacji posłużyły nam do sporządzenia wniosków i przemyśleń. Jako podsumowanie całej pracy, stworzyliśmy prezentację, którą wyślemy do oceny przez jury konkursu. Naszymi spostrzeżeniami z przeprowadzonych badań chcieliśmy się podzielić także z mieszkańcami najbliższej okolicy.
Z obserwacji wynika, że okolica Szumiłowa, którą zbadaliśmy była wypełniona różnymi kryjówkami dla ptaków. Zarówno tymi naturalnymi jak i też zrobionymi specjalnie przez człowieka, aby pomóc ptakom przetrwać zimę. Ogromna ilość zadrzewień, szpalerów iglastych, krzewów, altan, szop i starych budynków jest dla nich rajem.
Widzieliśmy dużą ilość wywieszonych nasion oraz roślin które ptaki mogą spożywać . Okoliczne szpalery huczały od śpiewu ptaków, a karmniki były często przez nie odwiedzane. To znak że ptakom w naszej okolicy żyje się bardzo dobrze. Cieszymy się że tak wielu ludzi pomaga tym skrzydlatym kręgowcom przetrwać trudny okres zimy i dba o ich bezpieczeństwo.
Mogliśmy zobaczyć miejsca w, których przeżywają okres zimowy i poznać z bliska ich życie. Pamiętajmy, że ptaki to nasi skrzydlaci przyjaciele. Są sprzymierzeńcami człowieka w walce ze szkodnikami pól i upraw a także ważnym ogniwem łańcuchów pokarmowych.
Największym zagrożeniem dla ptaków ze strony człowieka jest zanieczyszczenie środowiska oraz niszczenie ich naturalnych siedlisk i terenów lęgowych. Dlatego powinniśmy odpowiedzialnie dbać o stan przyrody i pomagać ptakom w trudnych okresach np. mroźnej i śnieżnej zimy. Zakładajmy karmniki, budki lęgowe a latem, podczas suszy zapewniajmy im wodę w poidełkach. Ptaki na pewno odwdzięczą się nam pięknym śpiewem i będą pracowicie wyjadać szkodniki z naszych upraw.
Alicja, Julia, Aleks - drużyna SP3