Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Istnieje bardzo prosty i skuteczny sposób na inwestowanie w rozwój dziecka, który jest dostępny dla każdego. Tym sposobem jest czytanie dziecku książek już od pierwszych dni życia.
Czytanie książek to sposób na mądry kontakt z dzieckiem i jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, jakie do tej pory wymyślono. A w czasach, w których każda minuta jest na wagę złota, daje bardzo szybkie i dobre efekty przy niewielkim nakładzie pracy. Bowiem według badań wystarczy czytać dziecku 20 minut dziennie, aby mogło ono w pełni kształtować swoją osobowość oraz rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie i społecznie.
Oto siedem najważniejszych zalet czytania, wpływających na rozwój osobowości dzieci:
1. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu.
2. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych.
3. Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć.
4. Czytanie kształtuje wrażliwość moralną dziecka.
5. Książki kształtują pozytywny obraz siebie.
6. Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dziećmi.
7. Wspólne głośne czytanie z dzieckiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.
Codzienne czytanie dziecku:
• Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka
• Rozwija język, pamięć i wyobraźnię
• Uczy myślenia, poprawia koncentrację
• Wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka
• Poszerza wiedzę ogólną
• Ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole
• Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu
• Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów
• Chroni przed zagrożeniami ze strony kultury masowej
• Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie
Umberto Eco powiedział: „kto czyta książki, żyje podwójnie”.
Jeżeli więc nie chcemy aby nasze dziecko żyło w jednowymiarowym świecie, pozbawionym prawdziwych emocji, zróbmy wszystko, by polubiło literaturę, aby sięgało po książkę w sposób spontaniczny, pozbawiony presji i przymusu.
Dzięki czytaniu, które może być formą odpoczynku, dzieci wzbogacają swoje wiadomości z zakresu przyrody, historii, życia ludzi w innych krajach, poznają wiadomości z zakresu techniki i astronomii, mają kontakt z literaturę piękną.
Nawyk i potrzeba lektury muszą powstać w dzieciństwie. Biegłość w czytaniu czyni dziecko zdolnym do dalszego kształcenia. Dzieci mają kłopoty z nauką, gdyż nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, aby czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała różnorodne pragnienia i potrzeby dziecka:
* emocjonalne
* intelektualne
Co daje wspólne czytanie, a później samodzielne sięganie po książkę:
1. Wzbogacanie wiedzy. Wybierajmy książki, które są dla dzieci interesujące, takie które wciągną je w świat przedstawiony, wówczas to czego się dowiedzą pozostanie w ich pamięci.
2. Wzbogacanie słownictwa. Literatura pełna jest synonimów, metafor czy trudnych, specjalistycznych słów. Wielokrotne napotykanie ich w tekście pozwala na łatwe przyswojenie, a w dalszej perspektywie stosowanie we własnych wypowiedziach. Sprawdzajmy z dzieckiem nieznane nam słowa w słowniku, pozwoli to na dokładniejsze zrozumienie czytanego tekstu a dodatkowo zwiększą się zasoby wypowiadanych przez dziecko słów.
3. Pobudzanie wyobraźni. Piękne jest kiedy dziecko słuchając czytanego tekstu potrafi przenieść się w przedstawione miejsca, kreować wygląd i zachowanie przedstawionych postaci. Wyobraźnia jest niesamowitą maszyną, dzięki której dziecko będzie mogło szybować w chmurach i przeżywać niesamowite przygody.
4. Poprawa pamięci i koncentracji. Czytając dziecku bądź kiedy dzieci same czytają zmuszane są do zapamiętywania pewnych faktów i konkretnych informacji. Podczas słuchania lub samodzielnego czytania poprawia się koncentracja. Dziecko skupia uwagę na tekście by nie zagubić przedstawionego wątku.
5. Rozwijanie empatii. Wyczuwanie się w los bohaterów pozwala dzieciom i młodzieży pracować nad własnymi uczuciami, a to pozytywnie wpływa na ich relacje z otoczeniem.
6. Likwidowanie nudy. Najczęstszą w dzisiejszych czasach formą spędzania wolnego czasu jest surfowanie po internecie czy przeszukiwanie portali społecznościowych. Okazuje się jednak, że książka może być o wiele ciekawszym rozwiązaniem. Dziecko też chętniej spędzi czas kiedy wykorzystamy go razem z nim. Wtulone w rodzica nawet nie pomyśli o nudzie.
Książki to niesamowite rzeczy, które mogą dawać rozrywkę, jak i korzystne wpływać na zdrowie. Są prawie jak narzędzia do zdrowego stylu życia. Ci, którzy nie czytają, nie rozumieją miłości do czytania, ale ci, którzy czytają codziennie, wiedzą, jak ważne jest zanurzenie się w dobrej książce. Cokolwiek wybierzesz, możesz liczyć na wiele korzyści płynących z czytania, które pomogą zarówno umysłowi, jak i ciału.