• SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

• SP3 w Kostrzynie nad Odrą - Szkołą Promującą Zdrowie

•   1 września 2023r. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Integracji Europejskiej w Kostrzynie nad Odrą otrzymała od Lubuskiego Kuratora Oświaty, Certyfikat Lubuskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Szkoła realizuje program współtworzenia środowiska wspierającego zdrowie członków społeczności szkolnej.

Działania podejmowane w naszej placówce od wielu lat, mają na celu promocję zdrowego stylu życia i kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie. Upowszechniamy wśród uczniów aktywność fizyczną i zasady zdrowego żywienia.

Nasze działania staramy się rozszerzyć także na środowiska rodzinne dzieci i młodzieży. Chcemy zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne ale także o sferę psychiczną i dobre samopoczucie uczniów, rodziców i pracowników w szkole.

Diagnozując samopoczucie całej społeczności szkolnej, dążymy do tworzenia przyjaznego klimatu społecznego i zdrowotnego naszej placówki.

Warto nadmienić, że nasza szkoła działa w sieci Szkół Promujących Zdrowie już od 2011 roku (wcześniej jako Gimnazjum nr 2).

Szkoła Promująca Zdrowie - prezentacja 2020-2023

• Profilaktyka agresji i przemocy w Szkole Podstawowej nr 3 im. Integracji Europejskiej

w Kostrzynie nad Odrą

Stop agresji.pptx

• RAPORT SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE 2020 - 2023

Szkoła Promująca Zdrowie - raport 2020 - 2023

• PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

PRZYWRÓĆMY DZIECIOM ZABAWĘ

Przywrocmy_dzieciom_zabawe_.pptx

• PREZENTACJA - CIĘŻKI TORNISTER

Ciezki_tornister.pptx

• Warto zapoznać się z nową Piramidą Zdrowego Żywienia         i Stylu Życia dla dzieci i młodzieżywraz z zaleceniami    Instytutu Żywności i Żywienia

• Zmienia się NAZWA – w miejsce słów “aktywność fizyczna” pojawia się “styl życia”. Nie bez powodu – podkreśla się cały styl życia jako kluczowy dla zachowania zdrowia. Sam balans żywienie – aktywność to już nie wszystko.
        • W tytule piramidy pojawia się WIEK dzieci, których dotyczy – czyli 4-18 lat
        • Na boku piramidy pojawia się zdrowy SEN – potrzebny szczególnie dla młodych, rosnących organizmów
        • Pojawiają się URZĄDZENIA ELEKTRONICZNE, których wykorzystanie w życiu dziecka należy ograniczać do rozsądnych ilości – w zasadach podaje się 2h
        • Z boku piramidy zniknął skreślony CUKIER, jednak w grafice wciąż widoczne są przekreślone słodycze
        • Na boku piramidy pojawia się też SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW – wskazanie na potrzebę dbania o higienę jamy ustnej po jedzeniu.
        • Na boku piramidy pojawia się też WAGA I CENTYMETR – potrzeba śledzenia wzrostu i masy ciała dziecka i odnoszenia jej do norm
        • Sam środek piramidy – czyli priorytetyzacja i przykłady grup spożywczych nie uległy zmianie – poza jednym wyjątkiem. Dziecko z balonikiem (zabawa)  zostało zastąpione dziewczynką biegnącą z pieskiem (kontakt ze zwierzętami).